Native are living song (Nov. 8-11) – Information – MPNnow

0
0
MPNnow


Abilene Bar & Living room, 153 Liberty Pole Means, Rochester: Thursday — Unnecessary Cans with Aaron Welcher and Emma Halloran, 7 p.m.; Friday — The Mighty Top and Dry, 5:30 p.m., Sarah Borges & The Damaged Singles, 9:30 p.m.; Saturday — Sean Rowe with Mike Powell, 9:30 p.m.

Anthology, 336 East Ave., Rochester: Thursday — Blue October, with Kitten, Eight p.m.; Saturday — Cannibal Corpse, with Hate Everlasting and Hurt’s Means, 7 p.m.

B-Facet, Five E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Krypton 88, 7-Nine p.m.; Friday — Steve West, 5-7 p.m., James Hearne with Jacob Walsh, Dan Drago and Dave Drago, 8-11 p.m.; Saturday — Chris Bethman, 5-7 p.m., Cinnamon Jones & Everlasting Soul, 8-11 p.m.

Bernunzio’s Uptown Song, 122 East Ave., Rochester: Thursday — Intermediate Bluegrass Jam, 6:30-8:30 p.m.

Bop Store, 1460 Monroe Ave., Brighton: Thursday — The Rita Collective, with Melissa Gardiner, 8-10 p.m.; Saturday —  Quintopus, 8-10 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Highway, Geneva: Friday — Delta Mike Shaws Band, 6-Nine p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Direction 64, Naples: Saturday — Open Mic with Serve Chilled, 6-Nine p.m.

Worm Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Thursday — Teenage Halloween, Taking Meds, Carpool, Roselove, Eight p.m.; Friday — Comic story’s on Us, More or less Type, False Wallet, Dogmath.

CB Craft Brewers, 300 Village Sq. Blvd., Honeoye Falls: Friday — The Highland Bagpipers, 6:30-9:30 p.m.; Saturday — Jimmy Jam Band, 6:30-9:30 p.m.

Cottage Resort, 1390 Pittsford Mendon Highway, Mendon: Thursday — Paul Strowe, 7:30-10:30 p.m.; Friday — Justin Williams, 8-11 p.m.; Saturday — Double Down Band, Nine p.m. to nighttime; Sunday — Open Mic, 7-11 p.m.

Del Lago, 1133 Direction 414, Tyre: Friday — Onerous Guarantees, Eight p.m., Billy J & Dion (in Vine), 9:30 p.m. to 12:30 a.m.; Saturday — Chris Eves (in Vine), 9:30 p.m. to 12:30 a.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court docket St., Rochester: Thursday — Teressa Wilcox Duo, Nine p.m.; Friday — Taran 10 p.m.; Saturday — Jess Novak Band, 10 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Friday — Uncle Uku & The Guise, 9:30 p.m. to at least one:30 a.m.; Saturday — Ya’MaMa, Nine p.m. to two a.m.

Flaherty’s 3 Flags Inn, 60 W. Major St., Honeoye Falls: Saturday — Banned from the Tavern, Nine p.m.

Flour Town Station, 170 East Ave., Rochester: Thursday — Amigo the Satan and Harley Poe, Eight p.m.; Friday — Pine Needle Soul (Mac Miller tribute), Nine p.m.; Saturday — Goose, Haewa, The Clock Reads, Nine p.m.

FLX Reside, 427 Alternate St., Geneva: Thursday — Struggle of the Bands (Burned Out Suns, Kill-Kennie, Mike Keyes Band, Disoriented, St. Claire, Deep Lakes), Eight p.m.

Funk N Waffles, 204 N. Major St., Rochester: Friday — Hayley Jane & The Primates, 10 p.m.; Saturday — Todd Snider, with Kevin Gordon, Eight p.m.

Geneseo Riviera, Four Middle St., Geneseo: Saturday — The Slambovian Cirus of Desires, 7 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Major St., Rochester: Friday — Bob White & Corporate, 11 a.m. to at least one p.m., Frank Madonia, 7 p.m.

Hollerborn Distilling, 8443 Spirit Run, Naples: Saturday — John Sieger & The All Stars, 8:30-10:30 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — The Djangoners, 7 p.m.; Friday — The Jane Mutiny, Eight p.m.; Saturday — Susanna Rose Trio, Eight p.m.; Sunday — Maria Gillard Trio with Kinloch Nelson, 7 p.m.

Lock’s Inventory & Barrel, 5436 Direction 64, South Bristol: Friday — Open Mic hosted by way of Steve Rohrback, time TBA.

Longshots at Finger Lakes Resort, 6108 Loomis Highway, Farmington: Friday — Tennessee Lighting fixtures, 8-11 p.m.

Lovin’ Cup, 300 Park Level, Henrietta: Thursday — “Song for the Thoughts” fundraiser for UR Division of Psychiatry that includes Fred Vine, John Nyerges and Gordon Munding, 6-10 p.m.; Friday — Get away Terrain, 8:30-11 p.m.; Saturday — Shine, Nine p.m.; Sunday — Lauren Faggiano & The Excellent Souls (Joni Mitchell birthday tribute), 4:30-8:30 p.m.

Miller Lanes, 126 Major St., Honeoye Falls: Sunday — MC Lars, with I Combat Dragons, 7 p.m.

Montage Song Corridor, 55 Chestnut St., Rochester: Saturday — The Revolution, 7:30 p.m.

Mulconry’s, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Marty Roberts, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Matt Burns, Eight p.m. to nighttime.

Naples Resort, 111 S. Major St., Naples: Saturday — Mike Steinmetz, Eight p.m. to nighttime.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Highway, Henrietta: Friday — Obtain, Nine p.m. to nighttime; Saturday — Joey Allen Band, Nine p.m. to nighttime.

Nick’s Chophouse, Five Beeman St., Canandaigua: Friday — Brian Lindsay, 7:30-10:30 p.m; Saturday — Brian Ayers, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd Brewery, 7853 Direction 20A, Bristol: Friday — My Cat Jack, 6-Eight p.m.; Saturday — Warren Paul, 5:30-7:30 p.m.

Peacemaker Brewing, 20 Delightful St., Canandaigua: Friday — Dos Locos, 6-Nine p.m.; Saturday — Ridgeline Duo, 1-Four p.m., Ende Brothers, 6-Nine p.m.

Prosecco, 1550 Direction 332, Farmington: Thursday — Ann Mitchell & Ralph D, 5:30-8:30 p.m.; Friday — Chris Ott, 6-Nine p.m.; Saturday — Ryan Carey, 6-Nine p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Entrance Power, Geneva: Saturday — Tom Chamberlain, 8-11 p.m.

ReInvention Brewing Co., Nine N. Major St., Manchester: Friday — Seein’ Double, 5-Eight p.m.; Saturday — Lub Dub Acoustic Duo, 5-Eight p.m.

Treatment at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Direction 96, Farmington: Friday — B42Okay, Eight p.m. to nighttime; Saturday — Flint Creek, Eight p.m. to nighttime.

Roots Café, 197 N. Major St., Naples: Saturtday — Evan Meulemans, Eight p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Highway, Henrietta: Friday — Vital Different, Nine p.m.; Saturday — VINYL, 9:30 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10:30 a.m.

3rd Presbyterian Church, Four Meigs St., Rochester: Saturday — Ayman Jarjour (guitar, get advantages for Rochester’s refugee neighborhood), 3-Five p.m.

3 Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Black Sheep, Eight p.m.; Friday — Chestnut Grove, Eight p.m.; Saturday — The Klick, Eight p.m.

Bushes Creek Tavert, 17 S. Major St., Manchester: Thursday — Meyer & McGuire, 5-Eight p.m.

Dual Elder Brewery, 160 College St. #4, Victor: Saturday — Neil Van Dorn Band, 7-10 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Power, Canandaigua: Friday — Rick Constantino, 6-10 p.m.

Twisted Rail, 108 Major St., Macedon: Saturday — James Draught, 6-Nine p.m.

Wegmans Marketplace Café, Routes Five and 20, Canandaigua: Friday — Scott Kreyer, 5-Eight p.m.



Supply hyperlink

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.